Boli sme pri tom

Z iniciatívy profesorky Kotrádyovej z STU BA a s podporou nórskej Bergen School of Achitecture vznikol príkladný socializačný priestor pre bezmála tisícku  ukrajinských utečencov v Gabčíkovskej ubytovni.

Cieľom projektu je vytvoriť spoločný priestor, ktorý  napomáha socializácii a inklúzii a stane sa priestorom pre trávenie voľného času a stretávanie sa. Akási Komunitná kuchyňa   môže byť za daných okolností pozvaním pre rôzne skupiny utečencov a ubytovaných hostí k spoločným aktivitám v rámci areálu, vytvára kvalitný verejný priestor na oddych a socializáciu.

Drevostavba púta svojim architektonickým stvárnením a je príkladom, ako aj z malého rozpočtu je možné vykúzliť hodnotné dielo. Na jej výstavbe sa aktívne podieľali študenti a pedagógovia, čo nepochybne podporuje ich manuálne zvládnutie remesla.

A tak študenti s náradím FESTOOL, nástrojmi FREUD a náterovými hmotami OSMO vo veľkých horúčavách, striedaných búrkami doviedli do úspešného konca započaté dielo od návrhu  až po jeho odovzdanie do užívania.

Drobná drevostavba má charakter zastrešeného pavilónu, ktorého jadrom je murovaná chlebová pec na drevo. Ostatná časť konštrukcie okolo pece – dve bočné steny a strešná konštrukcia je drevená. Súčasťou stavby je jedálenské sedenie pre 20 osôb a pracovná plocha na prípravu jedla pre minimálne 4 ľudí naraz, aby sa podporila  socializácia a inklúzia.

Autorom návrhu je kolektív študentov a pedagógov oboch zúčastnených škôl.

Táto iniciatíva je príkladom spájania odborného vzdelávania so zmysluplným naplnením v podobe reálneho diela, pričom v kontakte s nešťastím utečencov nemožno opomenúť aj jej humanitný rozmer s dopadom na každého zúčastneného.

Odkaz na dielo na architektonickom portáli archinfo.sk.